بررسی بازی Minit چالش حافظه با طمع نوستالژی و سفر به گذشته ها – تبادل لینک اتوماتیک

اگر تکنولوژی به حد و اندازه فعلی پیشرفت نمی کرد، چه می شد؟ اگر دوربین سری بازی های افسانه زلدا همیشه دو بعدی می ماندند، جدیدترین نسخه این سری چه رنگ و بویی داشت؟ اگر از تکنولوژی فعلی برای ساخت یک بازی با المان های دو دهه پیش استفاده می کردیم، چه اتفاقی رخ می داد؟ ساخته جدید Devolver Digital یعنی بازی Minit پاسخ بسیار خوبی به این سوال ها است
یکی از نکات مثبت و همچنان عجیبی که در بازی حضور دارد، وجود دکمه مرگ در Minit است. به این معنا که با فشردن کلید خاصی با توجه به پلتفرمی که در آن مشغول انجام این بازی هستید، شخصیت اصلی می میرد و شما مرحله را از سر خواهید گرفت. همین کار کوچک باعث شده تا اگر برای مثال، 20 ثانیه از مدت زمان محدود خودتان را از دست دادید و متوجه اید که در 40 ثانیه پیش رو، کاری از دستتان بر نخواهد آمد، با فشردن کلید مرگ، بازی را از سر بگیرید.

بازی Minit پر است از کاراکترهای متنوع و دیالوگ های عجیب و غریب. جدا از تنها سلاح شخصیت اصلی که یک شمشیر است، در طول بازی شخصیت های زیادی را ملاقات کرده و آن ها دیالوگ های عجیبی و متنوعی را به زبان خواهند آورد.

این مرگ ها و باختن های پیاپی در واقع یکی از اصلی ترین مکانیک های بازی محسوب می شوند. این قضیه باعث شده تا همیشه چیزهای ناشناخته زیادی برای کشف کردن در بازی وجود داشته باشد و شاید در دفعه دوم یا سومی که مرحله ای را به اتمام می رسانید، با آیتم ها یا شخصیت های متنوعی روبرو شوید.

حس اکتشاف جالبی در بازی Minit وجود دارد که از همان پوچی خاصی فضلی بلزی سر چشمه می گیرد، تقریباً هیچ راهنمای به خصوصی در بازی وجود ندارد و کاملاً بدون اطلاع قبلی، ناگهان آیتم خاصی به بازی اضافه شده یا شما طرز استفاده چیزی که به دست آورده اید، پیدا می شود. این بازی پر از این «چیز ها» است و از همین جهت، می توان متوجه ذهن خلاق و پر از ذوق سازندگان آن شد.

اگر تکنولوژی به حد و اندازه فعلی پیشرفت نمی کرد، چه می شد؟ اگر دوربین سری بازی های افسانه زلدا همیشه دو بعدی می ماندند، جدیدترین نسخه این سری چه رنگ و بویی داشت؟ اگر از تکنولوژی فعلی برای ساخت یک بازی با المان های دو دهه پیش استفاده می کردیم، چه اتفاقی رخ می داد؟ ساخته جدید Devolver Digital یعنی بازی Minit پاسخ بسیار خوبی به این سوال ها است.

شخصیت های عجیبی که در بازی وجود دارند، دیالوگ های پوچ و جالبی می گویند و همین مورد باعث شده فضاسازی Minit خاص باشد. با وجود آن که تمام صحنه های بازی سیاه و سفید هستند، سازندگان آن از طیف روشنی از سفید و طیف تیره ای از رنگ سیاه برای خلق محیط استفاده کرده اند و همین موضوع باعث شده Minit صرفا یک بازی سیاه و سفید معمولی نباشد و این عمل روی بخش فضاسازی، تاثیر گذار ظاهر شود.

مهم ترین عنصر برای حل تمام معماهای بازی، به یاد سپردن مکانیک حل کردن آن ها است. در طول مراحل ممکن است برای حل معماها چند بار به عمد 60 ثانیه خود را به اتمام برسانید تا مکانیکی خاصی دستگیرتان شود یا دیالوگی را گوش کنید.

با توجه به مستقل بودن بازی، نمی توان ایراد شاخصی از Minit گرفت و اگر کمی سخت گیری کنیم. شاید بشود به مواردی همچون کمبود سلاح یا احساس بی هدفی در دقایق ابتدایی بازی اشاره کرد.

همان طوری که گفتیم، گرافیک بازی در خدمت فضاسازی و ساختار کلی بوده و موسیقی نیز از چنین قضیه ای معاف نیست. باید بدانید صداگذاری خاصی در بازی وجود نداشته و دیالوگ های شخصیت ها را تنها می توان خواند.

باید گفت بازی کردن Minit به صورت دو نفره هم لذت بخش است و نفر دوم حتی نیاز به استفاده از کنترلر یا فشردن دکمه خاصی نخواهد داشت. همان طور که پیش از این گفتیم، برای رد کردن چالش های مختلف بازی نیاز دارید نحوه حل بعضی از معماها را به خاطر بسپارید و از حافظه خود استفاده کنید. وجود نفر دوم، مخصوصاً در حالت New Game Plus بازی که ثانیه های کمتری در اختیار دارید، به شما برای حل معماهای مراحل کمک شایانی خواهد کرد.

البته این مردن های پیاپی، به معنای سختی بیش از اندازه بازی نیست و آیتم های فراوانی وجود دارند که سرعت حرکت شما یا سایر قدرت هایتان را بهبود می بخشند. همچنین بخش هایی که بازی ذخیره می شود هم با فاصله درستی کنار یکدیگر چیده شده اند تا سختی بازی Minit منطقی به نظر برسد.

در کنار مراحل متنوع و معماهای گوناگون، تنها ایراد بخش گیم پلی را می توان در این نکته دانست که بخش های خوب بازی، بخش های انتهایی آن هستند و به اصطلاح، بازی دیر جان گرفته و جذاب می شود.

فرصت را از دست نده

بازی Minit

به طور کلی، وقت شما در بازی، به حل کردن معماها، ضربه زدن به شی خاصی و صحبت با سایر کاراکترها خواهد گذشت. استفاده درست از عنصر محدودیت زمان باعث شده تا شما پشت سر هم به تمرین و تکرار برای حل چالش های گوناگون بپردازید، بنابراین ممکن است بعد از مدتی، متوجه شوید زمان زیادی از هنگامی که وارد بازی شده اید، گذشته و شما اصلاً گذشت زمان را حس نکرده اید و این نکته هم، امتیاز مثبتی برای سازندگان این اثر به حساب می آید.

بازی Minit

بازی Minit سرشار از چنین خلاقیت های ریز و جالبی بوده و همین موضوع باعث می شود تجربه آن خالی از لطف نباشد. تجربه این بازی، شما را یاد دوران اوج بازی های پیکسلی، به خصوص کنسول دستی گیم بوی خواهد انداخت و مراحل آن، برای چهار ساعت زمانی که برای به پایان رساندن بازی نیاز است، شما را پای خود میخکوب خواهند کرد.

  • طراحی مراحل جذاب
  • ایده مرگ در 60 ثانیه جواب داده است
  • طراحی هنری دوست داشتنی
  • ارزش تکرار بالا

  • احساس بی هدفی در ابتدای بازی
  • حضور تنها یک اسلحه در بازی

بازی با کم ترین اطلاعات دریافتی شروع می شود. به عنوان قهرمان بازی Minit وظیفه دارید به حرف دوستتان گوش داده و به کارخانه خاصی بروید. همین یک خط، بهانه ای برای شکل گیری هسته گیم پلی بازی و معرفی کاراکترهای گوناگون آن می شود.

  • سازنده: Devolver Digital
  • ناشر: Devolver Digital
  • پلتفرم ها: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، پی سی
  • پلتفرم بررسی: پی سی

در مدت 60 ثانیه، معماهای گوناگونی جلوی شما قرار می گیرند که هر کدام روش خاصی برای حل کردن دارند. با وجود آن که مدت زمان بازی آن چنان طولانی نیست؛ تعداد معماهای بازی و تنوع آن ها به اندازه قابل قبولی بالا بوده و از آن جا که حالت سخت تری در بازی وجود دارد که زمان شما را از 60 به 40 ثانیه کاهش داده و کمی معماها را سخت تر می کند، قطعاً با تجربه متنوعی روبرو خواهید بود.

بازی Minit

بازی Minit

در طول بازی ممکن است بارها این سوال را از خودتان برسید که چرا در حال انجام چنین کاری هستم و چرا این شخصیت، چنین ماموریتی را به من داده است. این سوالات و بی هویتی تقریباً محضی که در بازی Minit وجود دارد، به معنای ضعف طراحان آن در نوشتن سناریو نیست و همه این موارد در کنار هم، حس گنگی را در شما ایجاد خواهند کرد که یکی از امضا های اصلی این بازی به حساب می آید.

در جست و جوی زمان از دست رفته

آیتم های بازی هم متنوع هستند و می توانید با جمع آوری سکه در طول مراحل، آن ها را خریداری کنید. برای جمع آوری سکه ها، باید خلاقیت به خرج داده و کاری را به صورت غیر معمول انجام دهید. مثلا می توانید به گل خاصی آب داده یا به جسم خاصی، برای مدتی طولانی، ضربات متعددی را وارد کنید. همچنین ماموریت های جانبی متنوعی هم در بازی وجود دارند که برای شما امتیاز به ارمغان خواهند آورد.

از ساخته های قبلی این استودیو مانند سری Shadow Warrior و بازی تحسین شده Hotline Miami، از همان ابتدا می توان فهمید Minit قرار است تجربه خاصی از بازی های ویدیویی برای شما باشد و این موضوع در طول مدت زمان 4 ساعتی که بازی طول می کشد، به خوبی به شما ثابت خواهد شد.

ثانیه شماری

موسیقی بازی که همخوانی خوبی با طراحی پیکسلی شخصیت ها و محیط دارد، تم جالبی داشته و با توجه به محلی که در آن حضور دارید، ترک های متفاوتی برای شما پخش خواهد شد. ممکن است در کافه، با یک موسیقی راک اند رول کلاسیک روبرو شوید یا به هنگام نزدیک شدن به ساحل، نوای آرام تری برای شما پخش شود.

قصه از این قرار است که شما باید با گذشت از محل های متفاوت و موانع درشت و کوچکی به مقصد برسید و البته برای این موضوع، محدودیتی 60 ثانیه ای وجود دارد. یعنی شما با گذشت 60 ثانیه، شکست خواهید خورد. البته مشخص نیست که آیا بعد از این مدت زمان کوتاه، شخصیت تحت کنترل شما می میرد یا این که حافظه اش پاک شده و از خواب بیدار می شود. سرتاسر بازی پر از این سوال های جالب و هیجان انگیز است که در ادامه متن به آن خواهیم پرداخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *